Basında Biz

TÜRKİYE’DE BİR İLK; HAYATA MERHABA PROJESİ

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde hazırlanan ve Türkiye’de bir ilk olan “Hayata Merhaba” projesi açılışı Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim rehabilitasyonla güçlendirilen kabiliyet ve enerjilerinin üretime dönüştürülmesi projesi olan “Hayata Merhaba Projesi’nin açılışı protokolün katılımıyla Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış programına;  İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Çepni, AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Naim Yağcı, Ak Parti Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül, Uluslararası Yaşama Destek Derneği Başkanı Emine Koçak, Şube Müdürü İbrahim Altundal, Ataşehir Eğitim Hizmetleri Derneği Başkanı İsmail Dağ, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak. İşkur Kadıköy Şube Başkanı ve okul müdürleri katıldı.

“İŞKUR’DAN DESTEK ALDIK”

Projenin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, bu projeyi anlatırken bile büyük bir heyecan duyduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti:  “Bu projeyi ilk duyduğumuzda Ataşehir’in çok daha üstünde olmalı dedik. Bu proje artık bir il projesi. Bu işi daha sağlıklı yürütmek için İŞKUR’a başvurduk. Eğitim sürecinde de İŞKUR’dan 180 bin TL’lik bir eğitim desteği aldık” dedi.

“İNŞALLAH TÜRKİYE PROJESİ OLACAK”

Sizinle uzun zamandır bu projeyi paylaşmak istiyordum diyen Bilican; “ Engelli bireyin eğitim hayatı 23 yaşında bitiyor. Bu yaştan sonra ne olacak? Almanya’da bir model gördük ve bunu Ataşehir’de hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu projenin ilk uygulaması Ataşehir’de. Ama bundan sonra İstanbul’un farklı yerlerinde de gerçekleşecek. Ve inşallah Türkiye projesi olacak. Projemizin İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.   

Hayat merhaba projesinin mimarlarından Uluslararası Yaşama Destek Derneği Başkanı Emine Koçak ile projenin koordinatörü Meltem  Ökten program tanıtımını gerçekleştirdi. 

“HER ENGELLİNİN YAPABİLECEĞİ BİR İŞ VARDIR”

“Hayata Merhaba” projesi açılış kokteylinin ardından Konferans salonunda yapılan proje tanıtımında proje ile ilgili konuşan Projenin Koordinatörü Meltem Ökten; “ Bu proje çalıştığı iş ortamında zevkle çalışan, aynı zamanda hayat boyu öğrenen “Her Engellinin Yapabileceği Bir İş Vardır” temel ilkesinden yola çıkan Toyota sistemini uygulayarak iş ortamında ve yaşamında mutlu, kendini gerçekleştiren, ülkemizin kalkınmasına destek olacak engelli bireylerimizin istihdamını sağlayacak korumalı iş yerleri oluşturulması projesidir” dedi. 

“TAMAMEN ŞABLON VE GÖRSELLERLE ÜRETİM YAPIYOR”

Hayat merhaba projesinin mimarlarından Uluslararası Yaşama Destek Derneği Başkanı Emine Koçak Almanya’da uygulanan sistemden bahsederek; ”Almanya’da uygulanan bu sistem hayat boyu eğitimi kapsıyor ve 65 yaşlarına kadar üretime dahil olup ve hayattan kopmamış oluyorlar. Projede, toyota sistemimiz var. Bu kodlama sistemi gibi bir üretim sistemidir. Engelli sayı saymasını bilmiyorsa onu sayı saymadan da üretime dahil ediyoruz. Yazı yazması da gerekmiyor. Tamamen şablon ve görsellerle üretim yapıyor. Matbaa ve baskı var. Fırça ve baskı üretimimiz var. Bunu tamamen görme engelliler yapıyor. Arşiv saklama süresinde önemli belgelerin imhası var. Engelli çocuklarımız merak edip bir şey okumadıkları için bunu garanti olsun diye bu çocuklarımız imha ediyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN YAPACAĞI ÇOK İŞ VAR”

Çocuklarımızın yapacağı çok iş var, sadece sektörün buna destek olması lazım. Böylelikle engeller ortadan kalkacak diyen Koçak; “Projenin temel hedefinin, eğitim dönemi sonrası zihinsel engelli işsiz bireylere uygun tasarlanmış iş atölyelerinde, üretimi kolaylaştırıcı şablon ve makineler yardımıyla, engelli bireylerin mutlu bir şekilde üretim yapabilmelerini sağlamaktır” şeklinde ifade etti. 

“TARİHİ BİR AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ” 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür: “Bu projeyi duyduğumda çok heyecanlandım. Şuanda gerçekten tarihi bir açılışın gerçekleştiğini ifade etmek istiyorum. İnsanlar heyecanlandıklarında çok iyi şeyler yaparlar. Türkiye’de son dönemlerde bu anlamdaki çalışmalar hız kazandı. Bu projenin çok büyüyeceği ve iyi yerlere geleceğine eminim. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bu projenin Ataşehir’den start alarak İstanbul projesi olması ve önümüzdeki dönemde Türkiye projesi olması artık çok kolay gibi gözüküyor” diyerek İstanbul İl Milli Eğitim olarak projeye destek olmak adına ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu da programda emeği geçen herkese teşekkür ederek “Engelli bireylerin engelsiz hale gelmesi, topluma ve üretime kazandırılması hakikaten çok heyecan verici bir şey” diye konuştu.

Tanıtım konuşmalarının ardından “Hayat Merhaba” projesinin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Naim Yağcı, üretim alanında çalışan engelli bireyleri ziyaret ederek sohbet etti. 

Kaynak: https://atasehir.com.tr/haberler/ekonomi/turkiyede-bir-ilk-hayata-merhaba-projesi.html?fbclid=IwAR094qHRUWiJPP3lTlF1tI3apd2nZH8M6avAsLiCVqDZJp4wG_akPmprOe4

Ataşehir Hayata Merhaba projesi

MELİKE ÖZER ÇETİNKAYA15 Haziran 2017 08:36:56

İSTANBUL-İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde Türkiye’de bir ilk olarak hazırlanan “Hayata Merhaba” projesi, açılış programı 26 Mayıs 2017 ‘de Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.


İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde engelli bireylerin eğitim ve rehabilitasyonla güçlendirilen kabiliyet ve enerjilerinin üretime dönüştürülmesini amaçlayan “Hayata Merhaba” projesinin açılış kokteyli ve tanıtım programı gerçekleştirildi. Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış programına İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Çepni,Uluslararası Yaşama Destek Derneği Başkanı Emine Koçak, Proje Koordinatörü Meltem Öğten Ataşehir Eğitim Hizmetleri Derneği Başkanı İsmail Dağ, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak , siyasi parti temsilcileri ile basın mensupları katılım gösterdi.
Projenin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican: “Bizim için önemli olan ve çok değer verdiğimiz projemizin açılışına hoş geldiniz. Bu projeyi ilk duyduğumuzda Ataşehir’in çok daha üstünde olmalı dedik. Bu proje artık bir il projesi. Bu işi daha sağlıklı yürütmek için İŞKUR’a başvurduk. Eğitim sürecinde de İşkur’dan 180 bin TL’lik bir eğitim desteği aldık. Sizinle uzun zamandır bu projeyi paylaşmak istiyorduk. Engelli bireyin eğitim hayatı 23 yaşında bitiyor. Bu yaştan sonra ne olacak? Almanya’da bir model gördük ve bunu Ataşehir’de hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu projenin ilk uygulaması Ataşehir’de. Ama bundan sonra İstanbul’un farklı yerlerinde de gerçekleşecek. Ve inşallah Türkiye projesi olacak. Projemizin İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Meltem Öğten konuşmasında ‘Türkiye’de ilk defa uygulanan “Hayata Merhaba” projesi için çok emek verdik, destek aldık. Projemize bizimle beraber yol arkadaşlığı yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İşkur Kadıköy Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne ve Uluslararası Yaşama Destek Derneği’ne teşekkür ederiz. Projemizde en güzel mesaj, engelliyi işe değil, işi engelliye getireceğiz” diyerek projenin ana temasından bahsetti.
Programının tanıtımını yapmak üzere söz alan Uluslararası Yaşama Destek Derneği Başkanı Emine Koçak :’Almanya’da uygulanan bu sistem hayat boyu eğitimi kapsıyor ve 65 yaşlarına kadar üretime dahil olup ve hayattan kopmamış oluyorlar. Projede, toyota sistemimiz var. Bu kodlama sistemi gibi bir üretim sistemidir. Engelli sayı saymasını bilmiyorsa onu sayı saymadan da üretime dahil ediyoruz. Yazı yazması da gerekmiyor. Tamamen şablon ve görsellerle üretim yapıyor. Matbaa ve baskı var. Fırça ve baskı üretimimiz var. Bunu tamamen görme engelliler yapıyor. Arşiv saklama süresinde önemli belgelerin imhası var. Engelli çocuklarımız merak edip bir şey okumadıkları için bunu garanti olsun diye bu çocuklarımız imha ediyor”dedi.
Projenin temel hedefinin, eğitim dönemi sonrası zihinsel engelli işsiz bireylere uygun tasarlanmış iş atölyelerinde, üretimi kolaylaştırıcı şablon ve makineler yardımıyla, engelli bireylerin mutlu bir şekilde üretim yapabilmelerini sağlamak olduğunu bahseden Koçak ‘Çocuklarımızın yapacağı çok iş var, sadece sektörün buna destek olması lazım. Böylelikle engeller ortadan kalkacak” diye konuştu.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür: “Bu projeyi duyduğumda çok heyecanlandım. Şuanda gerçekten tarihi bir açılışın gerçekleştiğini ifade etmek istiyorum. İnsanlar heyecanlandıklarında çok iyi şeyler yaparlar. Türkiye’de son dönemlerde bu anlamdaki çalışmalar hız kazandı. Bu projenin çok büyüyeceği ve iyi yerlere geleceğine eminim. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bu projenin Ataşehir’den start alarak İstanbul projesi olması ve önümüzdeki dönemde Türkiye projesi olması artık çok kolay gibi gözüküyor” diyerek İstanbul İl Milli Eğitim olarak projeye destek olmak adına ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
Tanıtım konuşmalarının ardından “Hayat Merhaba” projesinin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra projenin mimarları ve misafirler üretim alanında çalışan engelli bireyleri ziyaret ederek sohbet etti.

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Bir İlk 

Yeditepe İletişim Fakültesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında farkındalık amacıyla Hayata Merhaba projesini yürüten engelli bireylerle birlikte etkinlikler düzenledi.

Yeditepe İletişim Fakültesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında farkındalık yapmak amacıyla Hayata Merhaba projesini yürüten engelli bireylerle birlikte çeşitli etkinliklere imza attılar.

Gördükleri dersle ilgili uygulamayı hayata merhaba Projesi kapsamında çeşitli etkinlikleri engelli bireylerle birlikte yapan ve onlardan çok şey öğrendiklerini ifade eden Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Tanıtım Bölümü öğrencileri yarattıkları bu farkındalığı devam ettireceklerini söylediler.

Piknik alanlarında resim, atölyelerde çantaya varan birçok yeni üretim alanlarında Hayata merhaba Projesi öğrencileriyle birlikte olan İletişim Fakültesi Öğrencileri Sekizer kişilik karma kurdukları iki takım arasında bir halı saha maçı yaptılar.

Oldukça zevkli ve neşeli geçen Maçın sonunda Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş ile Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican birlikte alana gelerek takımlara başarılar dilediler ve maç sonunda tüm sporculara madalyaları verilirken kazanan takıma kupası verildi ve hep birlikte hatıra fotoğrafı çekerek bu anı ölümsüzleştirdiler.

“BİZİM ÇOCUKLARDAN KİMSE KORKMASIN HER ŞEYİ ÇOK GÜZEL YAPABİLİYORLAR”

Konu ile ilgili Hayata Merhaba Projesi Koordinatörü Emine Koçak birlikte hayata geçirilen etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Üniversite öğrencileri nasıl bir etkinlik yapabiliriz diye bize geldiler. Farkındalık olsun diye bir futbol etkinliği düzenlediler.  Ayrıca piknik alanında el boyamalar, resim yapmalar ve birçok etkinliği paylaştılar. Burada da bir saat bir maç yapacaklar ve kendilerine madalya ve kupa verilecek. Bizim çocuklar engelli olduğu için böyle toplumsal etkinliklerde görmek istiyoruz.  Birleştirme dediğimiz olayda böyle oluyor. Bizim çocuklardan kimse korkmasın her şeyi çok güzel yapabiliyorlar. Yeter ki onlara bir şans verilsin.”

“İLETİŞİM FAKÜLTESİ’NİN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ”

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayseli Usluata dersi ile ilgili öğrencilerinin engelli bireylerle farkındalık yaratmak için düzenledikleri çeşitli etkinliklerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “ İletişim Fakültesi’nin bir sosyal sorumluluk projesi.  Her dönem öğrencilerimizin bir kısmı Darülaceze’ye gidiyor. Bir kısmı ilkokul öğrencilerinin dersleriyle ilgilenerek yardımcı olmaya çalışıyorlar, bir kısmı da Darülşafaka’ya gidiyor. Bu yılda bir ilki başlatarak Yunus Emre Özel Okuluna gittiler. Öğrencilerimiz çok mutlu oluyor. Her gittiklerinde birlikte resim yapıyorlar farklı etkinlikler de yardımcı oluyorlar. Bunları görünce hocaları olarak bende çok seviniyorum. Hepsi yeni şeyler öğrendiklerini ifade ediyorlar” dedi.

 “DUYGULARINI VE YAŞADIKLARINI O KADAR GÜZEL BİR ŞEKİLDE SATIRLARA YANSITIYORLAR”

Öğrencilerinin duygularını çok güzel bir ifadeyle satırlarına taşıdıklarını söyleyen Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayseli Usluata; “ Bu gibi etkinlikler daha önceleri kulüpler vasıtasıyla yapılıyordu.  Üniversiteler bu konuda sorumluluk alarak bir ders olarak müfredata eklediler.  Bizde bu şekilde sürdürüyoruz.  Bu etkinlikleri bir video olarak alıyoruz. Daha sonra izleyiciler bir değerlendirme yapacak ve sonunda kendileri bir rapor hazırlayacaklar. Ve en güzeli de o yazdıklarıdır.  Duygularını ve yaşadıklarını o kadar güzel bir şekilde satırlara yansıtıyorlar ki aslında hepsinin bir kitap şeklinde basılması gerekiyor. Onları okumak yetiyor zaten. Bu yazılanları bir kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Engellilerle bu ilk oldu çok da güzel oldu. Bu etkinlikleri devam ettirmeye çalışacağız” diye konuştu.

ARZU BÜYÜKGÖKMEN İRBAN ile SAĞLIK SIHHAT VE MUTLULUK l EMİNE KOÇAK

Business Channel Tv’de yayınlanan ARZU BÜYÜKGÖKMEN İRBAN ile SAĞLIK SIHHAT VE MUTLULUK programına EMİNE KOÇAK konuk oldu.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=Nzzwg3PnqoA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2iv5ughz37IRJbkAWGEJmHLc2L62P0Vuey7TQZc1vx4LbinnVYfNBBcQ0

Koçak: Engel bize miras kalıyor

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hayata Merhaba projesinin sahibi Emine Koçak ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Koçak, projenin detaylarını ve engelli bireylerle yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.

HABERİN VİDEOSU: https://youtu.be/gbMYU8G125U

  • itvhaber.com: Hayata Merhaba Projesi ‘Eğitim Fabrikası’ Tuzla’da Açıldı

Örgün eğitimini tamamlamış 18 yaş üstü engelli bireylere yönelik Hayat Boyu Eğitim ve Üretim Modeli olan Hayata Merhaba Projesi kapsamında “Eğitim Fabrikası” törenle açıldı.

Recep Kenan/itvhaber.com

“Hayata Merhaba Projesi” kapsamında Uluslararası Yaşam Destek Derneği (UYDD) desteğiyle engelli bireylerin istihdamına yönelik çalışma yapacak “Eğitim Fabrikası” Tuzla Organize Der Sanayi Sitesi’nde açıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Hayata Merhaba Projesi Kapsamında Yönetim kurulu Başkanı Emine Koçak öncülüğünde Uluslararası Yaşam Destek Derneği (UYDD) desteğiyle Tuzla Organize Der Sanayi Sitesi’nde açılan, engelli bireylerin istihdamına yönelik çalışma yapacak olan Eğitim Fabrikası açılış programına Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Tuzla İlçe Halk Eğitim Müdürü, Sanat ve iş dünyasından isimler, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı.

ALMANYA’DA 70 YILDIR UYGULANAN MODEL

Tuzla’daki “Eğirim Fabrikası” açılışında bir sunum yapan Uluslararası Yaşam Destek Derneği (UYDD) Yönetim Kurulu Başkanı Emine Koçak, “Almanya’da 70 yıldır uygulanan bu modelde, engelli yetişkin bireyler evde oturmuyor ve yapabildikleri kadar üretime dâhil oluyorlar.” Dedi.

“30 ENGELLİ BİREYE EĞİTİM VERMEYE BAŞLADIK”

Türkiye’de 2017 Mayıs ayında başlayan HAYATA MERHABA Projesinde, bu alanda düşündüklerinden daha fazla ihtiyaç olduğunu görüldüğünün altı çizi en UYDD Yönetim Kurulu Başkanı Emine Koçak, çalışmaları ile ilgili açılamada, “Şuan Projemizi uyguladığımız Ataşehir Yunus Emre Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda kısıtlı imkânlar ve yer sıkıntısı yüzünden ancak 50 kadar engelli yetişkine hizmet verebiliyoruz. Yerimiz olmadığı için çok talep olmasına rağmen başka kayıtlar alamıyoruz. Ocak 2020 ayında Tuzla Deri Organize Sanayisinde kullanılmayan bir fabrikada eğitim alanları oluşturup 30 engelli bireye eğitim vermeye başladık.” İfadeleri ile yetersiz görülen çalışma alanlarının geliştirilmesi girişimine vurgu yapıtı.

HER ENGELLİ DIŞARIDA ÇALIŞAMAZ

Uluslararası Yaşam Destek Derneği (UYDD) Yönetim kurulu Başkanı Emine Koçak, Tuzla Deri Organize Sanayisinde açılışı yapılan “Eğitim Fabrikası” ve “Hayata Merhaba” Projesi kapsamındaki çalışma ile ilgili yapılan açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ile geçen yıl il genelinde projenin yaygınlaşması ile ilgili UYDD (Uluslararası Yaşam Destek Derneği) olarak protokol imzalandı. Her ilçede evde oturan, eve bağımlı kalmış engelli bireyler ve kendi hayatlarından vazgeçmiş veliler var. Biz bu proje ile hem engelli bireylere hem de onların ailelerine dokunuyoruz. Bu bireylerin Hayat Boyu Eğitim kapsamında bu eğitimleri almaya ihtiyaçları var. İŞ-KUR desteği ile bu bireylerin alandaki ihtiyaca göre 2 yıllık bir eğitimle hayata kazandırılması ve devamında üretime katkı sağlayacak bireyler haline gelmesi mümkün.”

“Bu bireyler Bireysel İş Eğitimi Planlaması (BİP) ve ilgili komisyonun çalışması sonucunda yapılan değerlendirme ile pedagoglar eşliğinde geleceğini planlar. Burada aldıkları eğitimler sonucunda bu bireyler üretime dahil edilerek farklı alanlarda istihdam ediliyorlar. Bu noktada dışarıda çalışabilecek olanlara çalıştığı iş ortamında destek verilerek oryantasyon eğitimleri de sağlanıyor. Engelli bireylerin tamamının dışarıda çalışması mümkün olmadığı için projemiz onları da destekleyerek, uygun ortamlarda Halk Eğitim Merkezi üzerinde açılan kurslarda kursiyer olarak eğitimlerine hayat boyu devam etmelerini sağlıyor.”

YETİŞKİN BİREYLERİMİZİ HAYATA BAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Hayata Merhaba Projesinin tam anlamıyla hayata geçmesi için yasal düzenlemelere ihtiyacımız var. HER ENGELLİ DIŞARIDA ÇALIŞAMAZ. Biz bunun bilinci içinde bize başvuran yetişkin bireylerimizi hayata bağlamaya çalışıyor, eğitimlerini destekliyoruz.” İfadelerine yer verildi.

HEDEFİMİZ ENGELLİ BİREYLERE “HAYATA MERHABA” DEDİRTEBİLMEK

Uluslararası Yaşam Destek Derneği (UYDD) Yönetim kurulu Başkanı Emine Koçak tarafından yapılan açıklamada, “21 yaşını geçmiş bir engelli rehabilitasyon merkezlerinde 2 saat vakit geçirerek haftanın 6 günü evde mahkûm gibi yaşıyor. Bu bireylerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından rehabilitasyon merkezlerine ödeniyor. Bu durum velileri de engelli bireyleri de tatmin etmiyor ve devleti gereksiz bedeller ödemeye mecbur bırakıyor. Biz bu proje kapsamında üretim yapan engelli bireylerimizin sigortalarının ödenerek engelli bakım paraları ile değil emeklilik maaşları ile onların hayatlarını idame etmelerini sağlamak istiyoruz. Maaşı olan bireyler 10 – 15 yıl sonra sosyal hayatla bütünleşmiş ve hayatını kendileri sürdürebilir olacaklardır. iŞ-KUR ve çalıştığımız kurumlar bu düzeyde düzenlemeler yaptığı taktirde Üreten ve Engelsiz bir toplum hedefimize ulaşacağımızı ümit etmekteyiz. Projemizle çalışmayan Engelli Kalmayacak. Hedefimiz bu Projenin Türkiye genelinde tüm ihtiyacı olan engelli bireylere ve velilere “HAYATA MERHABA” dedirtebilmek…” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: https://www.itvhaber.com/hayata-merhaba-projesi-egitim-fabrikasi-tuzlada-acildi.html?fbclid=IwAR3Gt-6GjD4XWsM6zS28Exre9q7jrRino00t6QaV4Jf8z72_xtUUJkZEF3Q#.Xj6SpdnPSdQ.twitter

%d blogcu bunu beğendi: